RĪGA, FEB 21, BNS - Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) prezidents Žaks Roge vizītē Latvijā kā aplamu noraidīja pieņēmumu par sporta un politikas absolūtu nošķirtību, uzsverot sadarbības ar valsts struktūrām nepieciešamību.
Roge sarunā ar aģentūru BNS nosauca par maldīgu priekšstatu, ka sportam jābūt nošķirtam no politikas. Taču viņš uzskata par svarīgu nosacījumu, lai olimpiskās spēles un sports netiktu politiski ekspluatēti.
"Mēs neesam pret politiskām saitēm starp sportu un politikas pasauli. Esmu skaidri pateicis, ka panākumu gūšanai jābūt labai aliansei starp sporta pasauli un valsts struktūrām - valsts un pašvaldību iestādēm," teica Roge. "Taču mēs esam pret sporta politisku ekspluatāciju, piemēram, aicināšanu uz boikotiem. SOK vienmēr ir iebildusi pret olimpisko spēļu boikota idejām. Mēs nevēlamies, lai valdības politiski iejauktos sportā, bet gan sportu atbalstītu," viņš sacīja.
Roge aicināja valsts struktūras palīdzēt sportam ar atbilstošiem likumiem, infrastruktūru, sporta pieejamības visiem nodrošināšanu un treneru izglītošanu. "Tas ir darbs valdībai," viņš piebilda.
Ja nacionālā olimpiskā komiteja (NOK) pārvalda valsts piešķirtu naudu, valstij ir tiesības gūt pilnīgu pārskatu par izdevumiem, bet ne pieņemt lēmumus, kā finanses tērējamas, uzskata Roge. Valdības nauda tāpat kā sponsoru nauda esot jātērē gudri, atklāti un caurredzami.
"Kontrole - jā, lēmumu pieņemšana - nē," valsts lomu sporta finansēšanā ar NOK starpniecību raksturoja Roge. "Ja valdība finansē koncertzāles būvi, tā taču nenoteiks, kāda mūzika spēlējama. Pēc tam var jautāt, cik skatītāju gada laikā ir atnākuši, nevis diktēt repertuāru," viņš piebilda.
Ja valdība atbalsta NOK, tas notiek sporta attīstībai, jo NOK ir stratēģija un vadlīnijas finansējuma sadalē, nešaubās Roge. Viņš paskaidroja, ka nav valdības ziņā norādīt, vai treniņu centrs veidojams Siguldā vai Jūrmalā - tas jāizlemj NOK. Savukārt, lai gūtu pārliecību, ka naudu neizsaimnieko un nenotiek nekādas pretlikumīgas darbības, valstij ir tiesības pārraudzīt grāmatvedības datus.
Roge aicināja sporta finansēšanu nesaistīt ar noteiktu uzdevumu sportistiem izcīnīt olimpiskās medaļas. Ir patīkami gūt godalgas olimpiskajās spēlēs, jo tas popularizē sportu un piesaista jaunus cilvēkus, taču gandrīz vienmēr valstu vadītāji vēlas sabalansēt augstu sasniegumu sportu ar tautas sportu visiem, teica SOK prezidents. Rogem pagaidām nav gadījies tikties ar tādu valdību, kas par piešķirto finansējumu no savas valsts sportistiem prasītu medaļas olimpiskajās spēlēs.
Roge sagaida, ka arī Latvijas valdība iesaistīsies organizētā starptautiskā cīņā pret krāpšanos derību slēgšanā, ko SOK prezidents uzskata par vienu no saviem galvenajiem mērķiem līdz amata pilnvaru noslēgumam 2013.gadā.
Jau ziņots, ka Roge Latvijā nedēļas nogalē pavadīja trīs dienas, lai pārrunātu sporta un olimpiskās kustības aktualitātes ar valsts vadošajām amatpersonām un olimpiešu saimi. Uzaicinājumu Rogem apciemot Latviju 2009.gada aprīlī vizītē Lozannā izteica Valsts prezidents Valdis Zatlers un Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis.
Gundars Galkins, (371) 67088625, sports@bns.lv




















Atpakaļ uz sākumlapu